Rolf Zuckowski - foto z universal-music.deJest zadaniem bardzo trudnym, żeby w kilkunastu zdaniach zawrzeć wyczerpujące informacje o życiu i dokonaniach najwybitniejszego u naszych zachodnich sąsiadów Twórcy piosenek dla dzieci, nastolatków i ich rodziców. Ale spróbujmy.

Urodził się 12 maja 1947 r. w Hamburgu w rodzinie marynarza – jego dziadek i pradziadek też byli marynarzami. Wiadomym jest również, że Jego pradziadkowie pochodzili z Gdańska.
Kiedy w 1962 r. otrzymał od ojca swoją pierwszą gitarę zapewne nie przypuszczał, że z „Tweety” (tak ją nazwał) zwiąże się na wiele długich lat.
Początki Jego twórczości należy szukać w latach szkolnych, w których wspólnie z przyjaciółmi założył beatowy zespół „The BeAthovens”.
Pierwsza nagrana płyta oraz występ jako support koncertu znanej grupy „Beach Boys” najprawdopodobniej zadecydowała o przyszłości Rolfa Zuckowskiego, jako autora tekstów, kompozytora i piosenkarza. Ale to była jeszcze dość daleka przyszłość.
Po ukończeniu w 1972 r. Wyższej Szkoły Handlowej znalazł zatrudnienie jako asystent w Wydawnictwie Muzycznym HANS SIKORSKI. Wydawnictwo to do dziś jest jedynym edytorem Jego twórczości.
W tym samym czasie była też współpraca ze szwajcarskim trio „Peter, Sue & Marc”, hamburskim zespołem „Finkwarder Speeldeel”, autorska dziecięca audycja radiowa „Radio Lollipop” oraz pisanie piosenek dla wielu znanych piosenkarzy.
Swoją „podróż” do krainy dziecięcej muzyki rozpoczął w 1977 r., kiedy ukazało się jego opowiadanie muzyczne „Rolfs Vogelhochzeit” („Ptasie wesele Rolfa”). Jego pierwszymi słuchaczami i cenzorami były własne dzieci.
By sprawdzić, czy piosenki są chwytliwe i czy będą podobać się dzieciom, Rolf odwiedza wiele przedszkoli i szkół, śpiewa im swoje piosenki i przekonuje się osobiście, że właśnie tego potrzeba dzieciom – piosenek, które są „ICH” piosenkami i które poruszają „ICH” problemy. Chwytliwa i łatwa do zapamiętania linia melodyczna Jego piosenek też przesądziła o sukcesie.
Tak rozpoczęła się ogromna popularność wspaniałych piosenek Rolfa Zuckowskiego.

Rolf Zuckowski i Słoneczni w BeeskowJego dorobek twórczy jest wprost imponujący: kilkaset piosenek, musicale, opowiadania, bajki i widowiska muzyczne, ponad 60 wydanych albumów CD, kilkanaście kaset video i DVD, 3 sfilmowane w formacie IMAX „Kolorowe muzyczne opowieści”, wiele śpiewników i książek… trudno wszystko wymienić. 44-stronicowy katalog wydawnictwa „MUSIK FÜR DICH Rolf Zuckowski OHG” obejmuje prawie 200 pozycji! Jest zatem w czym wybierać.
Miarą popularności jego piosenek stały się liczne audycje radiowe i telewizyjne (ZDF, RTL, SWF, NDR) oraz ogromna ilość artykułów prasowych.
Charakterystycznym dla Rolfa Zuckowskiego są jego liczne wielodniowe trasy koncertowe, związane ze ściśle określonymi tematami czy akcjami np.. „Rolfs Schulweg Hitparade” – koncerty o tematyce ruchu drogowego, „Tage voller Glückminuten” – koncerty połączone z konkursami dla śpiewających dzieci i ich rodzin, „Wir hier an der Elbe” – koncerty po obu stronach rzeki Łaby czy wielkie, paromiesięczne ubiegłoroczne „Wunschkonzert-Tournee”, w którym dał 139 koncertów dla ponad 300 tyś. słuchaczy!
Rolf Zuckowski jest również założycielem Fundacji „Dzieci potrzebują muzyki” oraz aktywnie uczestniczy we wszelkich akcjach charytatywnych na rzecz dzieci.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że na tych piosenkach wychowuje się już drugie pokolenie dzieci i nastolatków co dobitnie świadczy o tym, że Jego piosenki mają wyjątkową wartość – są nieprzemijające.
Twórczość Rolfa została doceniona poprzez przyznanie wielu najwyższych wyróżnień wytwórni muzycznych i nadawców telewizyjnych, w tym „Deutschen Musikpreiss’2000” odpowiednik polskiego „Fryderyka”.
W lutym 2005 r. Rolf Zuckowski odznaczony został Krzyżem Zasługi z Wstęgą, przyznanym przez Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec.
Ze swoimi piosenkami Rolf Zuckowski odwiedził setki niemieckich miast i miasteczek, zawsze gromadząc tysiące dzieci i rodziców – tych koncertów odbyło się wiele tysięcy. Koncertował również w Austrii, Australii i w Gwatemalii.
Koncert „Europa Dzieci – Europa Kinderland” był Jego pierwszym koncertem w Polsce, w którym śpiewał ze swymi młodymi przyjaciółmi z zespołów „Musiktreck Essel” i „Słoneczni”.
Po koncercie można było spotkać się z Nim osobiście w holu GCK i otrzymać pamiątkowe zdjęcie Rolfa z autografem.

Więcej informacji: www.musik-fuer-dich.de