W tym roku Harcerski Zespół Artystyczny SŁONECZNI im. hm. Edwarda Sośnierza Śląskiej Chorągwi ZHP świętuje swoje 60. urodziny. Z tej wyjątkowej okazji 1 i 2 grudnia 2023 r. o godzinie 18:00 w Sali Teatralno-Kinowej Pałacu Młodzieży w Katowicach odbędą się koncerty jubileuszowe.

To niezwykłe wydarzenie będzie podziękowaniem dla wszystkich, którzy przez 60 lat tworzyli wspaniałą historię Zespołu, a także hołdem dla jego Założyciela i przez ponad 50 lat Kierownika Artystycznego – harcmistrza Edwarda Sośnierza oraz dla kadry instruktorskiej za lata pracy na rzecz polskiej kultury dziecięcej i harcerskiej, na rzecz rozwoju i wychowania dzieci i młodzieży. Przez wszystkie lata istnienia Zespołu śpiewało i tańczyło w nim przeszło 1000 osób. Tegoroczny jubileusz będzie okazją do spotkania oraz wspomnień dla kilku pokoleń SŁONECZNYCH, a także przypomnieniem historii Zespołu dla jego sympatyków.

Początek historii SŁONECZNYCH sięga 1963 roku, kiedy to w jednej z katowickich szkół, w dzielnicy Załęska Hałda, nauczyciel matematyki, fizyki i muzyki powołał do życia Chór im. Mieczysława Karłowicza. Po kilku latach chór wstąpił w szeregi ZHP, a po zmianie siedziby na większą i dostępną już dla wszystkich katowickich dzieci, przekształcił się ostatecznie w Zespół SŁONECZNI.

Przez lata SŁONECZNI zrealizowali ponad 300 audycji radiowych i telewizyjnych, podczas ponad 1500 koncertów odwiedzili 15 krajów Europy i Azji, a ich wydawnictwo obejmuje 3 płyty długogrające, 15 płyt CD z piosenkami o tematyce familijnej, świątecznej, a także pierwszą w Polsce antologią piosenki harcerskiej, płyty DVD z widowiskiem słowno-muzycznym o historii harcerstwa na ziemiach polskich, a także książki z monografią zespołu. W swojej bogatej historii Zespół wielokrotnie wystąpił u boku gwiazd polskiej i zagranicznej sceny muzycznej. W ciągu zaledwie kilku ostatnich lat SŁONECZNI stanęli na jednej scenie z artystami takimi jak: Stanisław Sojka, Józef Skrzek, Beata Kozidrak, Miuosh, Małgorzata Ostrowska, Natalia Kukulska, Grubson, Kamil Bednarek, Danuta Błażejczyk, Włodek Pawlik, Golec uOrkiestra, Piotr Kupicha z zespołem Feel czy Wiktor Dyduła. Biorąc udział w wielu wydarzeniach kulturalnych w kraju i za granicą Zespół z dumą podkreśla, że jest częścią Związku Harcerstwa Polskiego, pochodzi z Katowic, a swoją siedzibę ma w Pałacu Młodzieży im. prof. Aleksandra Kamińskiego.

Przez lata, w ślad za zmianami kulturowymi, zmieniał się także styl Zespołu i jego liczebność. Obecnie Zespół liczy 45 członków występujących na scenie, którzy na zajęcia dojeżdżają nie tylko z Katowic, ale i z okolicznych miast. Do wstąpienia w szeregi SŁONECZNYCH przygotowuje się także liczna grupa kandydatów, którzy najpierw przez rok szlifują swoje umiejętności wokalne i rytmiczne. Po śmierci Założyciela Zespołu w 2015 roku Kierownictwo Artystyczne i opiekę nad Zespołem objęli jego byli członkowie, wychowankowie druha Edwarda Sośnierza. Kontynuując misję swojego Mistrza Ewelina Sobczyk i Tomasz Mich jako kierownictwo artystyczne oraz wspierająca ich kadra Zespołu podejmują się wielu artystycznych wyzwań, takich jak: realizacja widowisk słowno-muzycznych „Harcerska Dola” oraz „Wierna piosneczko śląska”, cyklicznych koncertów „Słoneczni i Przyjaciele” z udziałem zaproszonych gości, współpraca z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie oraz udział w nagradzanym filmie „Strzępy”, nagranie teledysku świątecznego z dziećmi z African Music School z Republiki Środkowej Afryki, koncert charytatywny na rzecz ogarniętej wojną Ukrainy „Serce dla Ukrainy” z udziałem gwiazd, występ okolicznościowy w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej i wiele innych. To dzięki ich staraniu i wolontaryjnej pracy, a także wsparciu ludzi dobrej woli Zespół wciąż jest dla dzieci przestrzenią do rozwijania swoich pasji i talentów, zdobywania doświadczenia scenicznego, wiedzy i umiejętności harcerskich, kształtowania postaw i charakterów, a przede wszystkim nawiązywania przyjaźni i przeżywania wielu niezapomnianych przygód.

Partnerzy:

__________________________
Kontakt dla mediów: Ewelina Sobczyk, tel. +48 609 073 511, email: poczta@sloneczni.pl
Grafika koncertu: baner_2880x900, plakat_1304x2000, plakat 1500×1500
Logo SŁONECZNYCH: format.png
Komunikat prasowy: plik.doc, plik.odt, plik.pdf oraz zdjęcia: folder
Oficjalna strona internetowa: www.sloneczni.pl
Facebook: www.facebook.com/sloneczni