plakieta_2plakieta_1Harcerski Zespół Artystyczny „SŁONECZNI” powstał w 1963 roku w Katowicach jako chór szkolny. Jego założycielem był hm. Edward Sośnierz – nauczyciel muzyki, fizyki i matematyki w Szkole Podstawowej nr 25 na Załęskiej Hałdzie. Fala sukcesów chóru zaowocowała jego ogromną popularnością, dlatego w 1972 roku jego siedziba została przeniesiona do katowickiego Pałacu Młodzieży.

Zespół wstąpił także w szeregi ZHP stając się zespołem reprezentacyjnym Śląskiej Chorągwi ZHP. Repertuar zespołu otwiera przed słuchaczami bogactwo polskiej kultury dziecięcej i harcerskiej, nie brakuje także tematyki świątecznej, familijnej i światopoglądowej.

logo-zespol-sloneczniPodczas 60-letniej działalności zespół wydał 15 płyt CD i 3 płyty długogrające, koncertował w 15 krajach Europy i Azji, a jego wychowanków liczy się już w tysiącach.

Po śmierci Założyciela w 2015 roku kierownictwo artystyczne w zespole objęli jego wieloletni członkowie, aktywni zawodowo artyści – Ewelina Sobczyk (wokal) oraz Tomasz Mich (choreografia). Tylko w ciągu ostatnich kilku lat zespół wystąpił u boku takich Artystów jak: Stanisław Soyka, Beata Kozidrak, Piotr Cugowski, Miuosh, Golec uOrkiestra, Piotr Kupicha i zespół Feel, brał także udział w produkcji filmowej WFDiF oraz samodzielnie wyprodukował 4 wielkie widowiska muzyczne.