plakieta_2plakieta_1Zespół powstał we wrześniu 1963 r. w Szkole Podstawowej nr 25 w Katowicach, w dzielnicy Załęska Hałda jako klasyczny chór szkolny. Już w pierwszym roku działalności przyszły pierwsze sukcesy i chór stał się coraz bardziej znany na terenie Katowic.

Po trzech latach cały zespół wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego, utworzył 24 Drużynę Harcerską w Hufcu Katowice – Ligota i odtąd już występował na scenach i estradach jako Harcerski Chór im. M. Karłowicza. Od tej pory zespół reprezentuje miasto Katowice i Śląsk na bardzo licznych imprezach na terenie całego kraju.

Jako członek ZHP Zespół reprezentuje Polskę na wielu Międzynarodowych Obozach Pokoju i Przyjaźni w kraju oraz poza jego granicami. W wyniku prowadzonych działań i propagacji pląsów, piosenek i zabaw z dziećmi z 15 krajów świata, w uznaniu zasług zespół wyróżniony został Dyplomem Honorowym CIMEA.

logo-zespol-sloneczniPo kolejnych 6 latach, w roku 1972, zespół przeniósł swą siedzibę do katowickiego Pałacu Młodzieży, by umożliwić uczestnictwo w zespole wszystkim chętnym dzieciom z wszystkich katowickich szkół podstawowych. Zespół przyjął obecną nazwę: Harcerski Zespół Artystyczny SŁONECZNI. Przez następne lata zespół bezustannie się rozwijał i wzbogacał zarówno formy wyrazu artystycznego, jak i swoją aktywność. Do niewątpliwych sukcesów zaliczyć należy prowadzenie cyklicznej audycji radiowej „Śpiewaj z nami”, której głównym celem było rozśpiewanie dzieci i nastolatków z okolic Katowic. Audycji jest to, że przetrwała aż 13 lat (1976 – 1989). Zespół nagrywał również audycje muzyczne dla klas IV i VI (na zlecenie Programu I PR) oraz popularne dobranocki. W sumie zespół nagrał 284 audycji radiowych.

Rozszerzył się również repertuar Zespołu, dla którego znani polscy twórcy zaczęli pisać piosenki. Radiowa taśmoteka zespołu to prawie 200 nagranych piosenek, w tym pierwsza w historii ZHP „Antologia piosenki harcerskiej (1911-1980)”.

Zespół koncertował na estradach całej Polski oraz w 9 krajach Europy i Azji i wielokrotnie reprezentował nasz kraj podczas międzynarodowych spotkań i festiwali.

Od lat 90. nastąpił ogromny regres w amatorskim ruchu artystycznym dzieci i młodzieży w wyniku czego wiele zespołów uległo likwidacji, nie organizowano tylu dziecięcych festiwali i przeglądów, a także brakowało nowych propozycji repertuarowych. W tym tak bardzo trudnym dla zespołu okresie zrodził się pomysł, by wzbogacić repertuar zespołu o piosenki, które w innych krajach zyskały dużą popularność.

Idea przystąpienia Polski do Unii Europejskiej przyśpieszyła te plany – w ten sposób powstała inicjatywa „PIOSENKI SĄ JAK MOSTY”, której ideą jest spopularyzowanie wśród polskich dzieci, nastolatków i ich rodziców tych piosenek z krajów Unii Europejskiej, które w macierzystych krajach stały się ogromnie popularne. Honorowy Patronat nad tą inicjatywą zgodził się objąć Prezydent Katowic Piotr Uszok.

I tak od roku 2000 SŁONECZNI (jako duży zespół wokalny) wraz z zaproszonymi przez zespół znanymi artystami scen śląskich promują „dziecięce hity” rodem z krajów Unii Europejskiej. Udział w koncertach dorosłych artystów wzbogacił atrakcyjność koncertów i wprowadził nowe formy wyrazu artystycznego. Największe bogactwo nowych i bardzo wartościowych piosenek odkryto w twórczości Rolfa Zuckowskiego z Hamburga. Efektem współpracy jest pięć wydanych płyt CD z 53 piosenkami Zuckowskiego.

Wartości którymi kierujemy się w naszej pracy określa Kodeks Słonecznych.