Rok szkolny 1998/1999

RADYKALNE ZMIANY !!!
Po wielomiesięcznej i często bardzo gorącej dyskusji kadra instruktorska uznała, że prezentowany od 23 lat styl zespołu (duży zespół śpiewająco-tańczący) nie sprawdza się i przyszedł czas na zmiany. Bardzo ważnym powodem takiej decyzji był również dotkliwy brak nowych, atrakcyjnych i wartościowych piosenek polskich twórców, którzy chyba zapomnieli o dzieciach i nastolatkach ich naturalnej potrzebie śpiewania. Sytuacja taka trwa już od lat 80-tych.
Nawiązana współpraca z Rolfem Zuckowskim z Hamburga – „królem piosenek rodzinnych” u naszych zachodnich sąsiadów – oraz zaistniała możliwość tłumaczenia na język polski (konkretna umowa zostanie podpisana w najbliższych tygodniach) przesądziły o zmianach stylu „Słonecznych” oraz, co najważniejsze, repertuaru.
Zadecydowano:
– z dniem 1 października 1998 r. zespół „Słoneczni” zawiesza działalność koncertową,
– zespół ograniczony zostanie do kilkunastu członków, którzy śpiewać będą z towarzyszeniem dorosłego solisty,
– charakter „dużego zespołu wokalnego” i śpiew „na żywo” wymagać będzie od członków zespołu bardzo wysokich umiejętności wokalnych,
– najbliższe miesiące poświęcone zostaną na kształcenie umiejętności wokalnych wszystkich tych uczestników zespołu, którzy chcieliby znaleźć się w przyszłym „dużym zespole wokalnym”.
– ogłoszone zostaną dodatkowe zapisy do zespołu dla wszystkich chętnych w wieku 10-12 lat.
– w dniu 2 października br. decyzje te przedstawione zostaną całemu zespołowi oraz nastąpi uroczyste pożegnanie wieloletniego choreografa zespołu dh Jana Balcera, który postanowił, w związku z przejściem na emeryturę, zakończyć współpracę z zespołem.

Nim jednak powyższa decyzja dotarła do członków zespołu, zrealizowaliśmy 6 zaproszeń na wrześniowe koncerty, w tym z okazji 75-lecia Hufców ZHP naszej Chorągwi – Katowic, Rybnika i Mikołowa.
Duża część starszych członków zespołu postanowiła zakończyć współpracę ze „SŁONECZNYMI” i z tej okazji zorganizowaliśmy 2-dniowy jesienny biwak w Harcerskim Ośrodku Wodnym w Poraju.

16 października br. podpisana została umowa między TWTD Słoneczni a Rolfem Zuckowskim, reprezentowanym przez Musikverlag SIKORSKI, na podstawie której uzyskaliśmy wyłączność do tłumaczenia piosenek Rolfa Zuckowskiego na język polski, prawo korzystania z oryginalnych podkładów muzycznych (za symboliczną odpłatnością) oraz wyłączne prawo do rejestracji tych piosenek w celu wydania płyt CD i kaset.
Opracowana została nowa strona www naszego zespołu – premiera w styczniu 1999 r.
Uzyskaliśmy wszystko, o czym marzyliśmy. Teraz tylko próby….. próby….. próby…..

26 czerwca br. dotarła do nas tragiczna wiadomość – na Wieczną Wartę odszedł nasz Wielki Przyjaciel – BOGUMIŁ PASTERNAK. Odszedł niespodziewanie, w pełni możliwości twórczych, współpracowaliśmy z Nim od 1976 r., na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Obóz letni organizujemy ponownie w uroczej Moravce w czeskich Beskidach (21 dni), w którym udział bierze Darek Niebudek – śpiewający aktor z Teatru Zagłębia, który zgodził się współpracować z zespołem. Była również jego żona – Bogusia Niebudek, która popracuje nad stroną choreograficzną przyszłego zespołu wokalnego. W środku lata ćwiczymy również „piosenki bożonarodzeniowe”(!) Rolfa, które chcemy zaprezentować już w grudniu. Szaleńcze tempo – wszyscy pracują bardzo ciężko.

 

Rok szkolny 1999/2000

Próby… próby… próby… powoli krystalizuje się skład przyszłego zespołu.
Do współpracy z zespołem dołącza artysta – śpiewak Krzysztof Wierzchowski, gdyż ze względu na spektakle w teatrze Darek Niebudek nie zawsze ma wolny czas.

Czujemy się bardzo bogaci – dzięki bardzo życzliwej postawie Rolfa Zuckowskiego i Wydawnictwa muzycznego SIKORSKI z Hamburga uzyskaliśmy kilkadziesiąt podkładów instrumentalnych do piosenek rodzinnych i bożonarodzeniowych. Z tłumaczeniami piosenek nie mamy problemów – daliśmy ogłoszenie do Gazety Wyborczej z ofertą współpracy – i zgłosiło się ponad 50 osób. Wiele było prób nieudanych, ale kilkanaście tekstów spełniło nasze i Rolfa oczekiwania.

Pierwszy pokaz nowych piosenek zaplanowaliśmy w ramach tradycyjnego spotkania „U SŁONECZNYCH przy noworocznej choince” w dniu 28 grudnia 1999 r. w Domu Kultury KWK „Wujek” – po 15 miesiącach pracy nad nowym repertuarem. Wpierw jednak odbyła się próba generalna w Harcówce dla zaproszonych Gości i instruktorów zespołu. Dzięki inicjatywie przyjaciół zespołu, państwa Pypno, nagraliśmy płytę demo z 5 piosenkami bożonarodzeniowymi, która całkowicie spełniła nasze oczekiwania i sprawiła wszystkim ogromną satysfakcję. Pierwszy nieoficjalny pokaz nowego repertuaru zakończył się pełnym sukcesem przekonując nas ostatecznie, że podjęte drastyczne decyzje, odnośnie zmiany stylu zespołu, były słuszne i pozwalają nam wszystkim z ufnością patrzeć w przyszłość zespołu. Tak należało postąpić!

Przez następne miesiące pracujemy nad nowymi piosenkami do programu „Są jeszcze prawdziwe dzieci”. Prapremiera nowego programu i nowego oblicza zespoły odbyła się 21 maja 2000 r. w katowickim Parku Kościuszki. Słuchaczy było niewielu, ale wykonanie piosenek, brzmienie zespołu i ogólne wrażenie w pełni nas usatysfakcjonowało.

Prawdziwą PREMIERĄ był koncert z okazji „Dnia Matki”, który zgromadził pełną salę DK Kopalni „Wujek”. Reakcje na poszczególne piosenki były fantastyczne – TO BYŁO TO!!!

Nowym obliczem zespołu zainteresowała się TV Katowice – zespołowi poświecono większość czasu w audycji „Telemikser kulturalny”. Koncertami na estradzie w Muchowcu i ponownie w Parku Kościuszki kończymy ten trudny rok – doliczamy „tylko” 6 koncertów.

Następnym naszym celem będzie utanecznienie niektórych piosenek, by jeszcze bardziej uatrakcyjnić program. Spróbujemy poświęcić tej sprawie obóz letni.
Krótki, bo tylko 11-dniowy obóz organizujemy w Dolnej Łomnej w ośrodku POLANA (Czechy), podczas którego dh Bogusia wyćwiczyła z zespołem układy choreograficzne do paru piosenek.

 

Rok szkolny 2000/2001

Po prawie dwuletniej przerwie, po gruntownej przebudowie zespołu, generalnej zmianie repertuaru i setkach godzin prób, z ufnością patrzymy w przyszłość – ten rok musi stać się rokiem przełomowym zespołu! Do współpracującego ze „Słonecznymi” aktorem Teatru Zagłębia Darkiem Niebudkiem na stałe dołącza Krzysztof Wierzchowski – aktor Teatru Rozrywki, tenor.

Kandydowanie Polski do Unii Europejskiej nasuwa nam pomysł na wieloletnią chyba akcję, którą nazwaliśmy „PIOSENKI SĄ JAK MOSTY” – promować będziemy piosenki naszych bliższych i dalszych sąsiadów. Honorowy patronat nad tą akcją objął Prezydent Miasta Katowice – Piotr Uszok. Na dobry początek promować będziemy wspaniałe piosenki rodzinne Rolfa Zuckowskiego.

Od września zaczynamy bardzo mocno – koncerty na Placu Sejmu Śląskiego, w Wesołym Miasteczku i kilkakrotnie na katowickim Rynku, w tym z okazji odznaczenia Katowic „Honorową Plakietą Rady Europy.

Telewizja Katowice po wielu latach wreszcie zainteresowała się zespołem – nagrywa i emituje ponad 30-minutowy reportaż zatytułowany „Z wizytą u Słonecznych”. Program nam wszystkim bardzo się spodobał.

W listopadzie nagrywamy w Studiu MPS piosenki bożonarodzeniowe autorstwa Rolfa Zuckowskiego – z nagrań jesteśmy bardzo zadowoleni. Promocja kasety zatytułowanej „Grudniowe marzenia” odbyła się w dniu 6 grudnia 2000 r. podczas koncertu „Św. Mikołaj dzieciom Katowic” na katowickim Rynku. Premiera sceniczna programu „Grudniowe marzenia” odbyła się 27 grudnia w Górnośląskim Centrum Kultury. Dzięki współorganizatorom i sponsorom koncertu – Urzędowi Miasta Katowice, „Estradzie Śląskiej”, Bankowi Śląskiemu S.A. i Agencji Reklamowej „Komplet” udało się pokazać prawie tysięcznej publiczności profesjonalnie przygotowany koncert, w którym znaczącą rolę oprócz wspaniałych piosenek Rolfa Zuckowskiego odegrała piękna scenografia i oświetlenie oraz nowe, bardzo oryginalne stroje sceniczne zespołu.

Koncert ten odbił się echem w śląskiej prasie – Dziennik Zachodni poświęcił mu bardzo długi reportaż zatytułowany „Słoneczni i radośni”, w którym między innymi czytamy:
„Na doroczny, grudniowy koncert, podsumowujący dwunastomiesięczną pracę Słonecznych, dawniejsi członkowie katowickiego zespołu zjechali nawet z Warszawy i Białegostoku. Skrzyknęli się, jak na prawdziwie rodzinne spotkanie. Przesz wszystkie pokolenia, od babć i dziadków po wnuki.
Druh harcmistrz Edward Sośnierz ma prawo do satysfakcji – wysiewane przez niego ziarno systematycznej pracy z dziećmi i młodzieżą przynosi piękne efekty. W środowy wieczór najmocniej czuło się to wtedy, gdy ze Słonecznymi śpiewała ich najnowsze piosenki dosłownie cała widownia. Był to koncert samych nowości, widownia więc śpiewała, śledząc tekst w karteczkach i śpiewnikach, niezwykle starannie, ba – pięknie wydrukowanych przez Agencję Reklamową „Komplet”.
… Największym walorem nowych piosenek Słonecznych jest ich muzyczna bezpretensjonalność. Dzieci nie małpują w nich muzyki profesjonalnej estrady. W repertuarze Rolfa Zuckowskiego pozostają sobą, z ich radością muzykowania, witalnością występu. To pozwala im koncertować bez tremy, a przynajmniej z takim wrażeniem u widzów. Z tego rodzi się jakieś wspólne „być”.
W towarzystwie aktorów-przyjaciół Dariusza Niebudka i Krzysztofa Wierzchowskiego, Joanna, Ania, Dorota, Ewelina, Ania, Magda, Daria, Dominika, Kasia, Justyna, Kasia, Ela, Wiktoria oraz Grzegorz dali naprawdę piękny koncert.
… Gratuluję dzieciom i ich instruktorom – piękną czynicie robotę, wartościową spełniacie misję.
(DZIENNIK ZACHODNI – Marek Skocza)

Udany koncert powoduje, że dostajemy bardzo dużo zaproszeń na koncerty – najwięcej na wiosnę, choć i w styczniu śpiewamy w Związku Górnośląskim, w kościele w Michałkowicach, w Krakowie oraz w Śląskim Wyższym Seminarium Duchownym.

Zespół jest w bardzo dobrej formie i dlatego już w marcu w „Studio DR” w Wiśle Malince nagrywamy kolejne piosenki Rolfa Zuckowskiego. Warunki do pracy są fantastyczne, atmosfera też i dlatego nagrania kończymy już po 22 godzinach. Nowa kaseta początkowo nosiła tytuł „Piosenki są jak mosty”, jednak ze względu na hasło naszej akcji, zmieniliśmy jej tytuł na „Ja radę dam”.

Zainteresowanie naszym zespołem sprawia, że Radio CCM zaprasza nas do swojego studia w Cieszynie, gdzie bierzemy udział w 3-godzinnej audycji (na żywo) o liczącej 38 lat historii i dniu dzisiejszym naszego zespołu. Prezentowaliśmy oczywiście bardzo wiele naszych piosenek.

Maj i czerwiec są bardzo pracowite – koncertujemy 10 razy, oczywiście z nowymi mikrofonami.

W czerwcu żegnają się z zespołem Bogusia i Dariusz Niebudkowie, gdyż zmiana ich planów zawodowych nie pozwala na kontynuowanie współpracy.

Obóz letni spędzamy znowu w ulubionej Moravce w czeskim Beskidzie. Prace nad choreografią przejmuje Tomek Mich – ps. ”Majonez”. Było wspaniale i rodzinnie.
Do kroniki dopisujemy 24 koncerty.

 

Rok szkolny 2001/2002

Kolejny rok rozpoczynamy bardzo pracowicie – śpiewamy na dożynkach w Katowicach-Kostuchnie, podczas Dnia Energetyka w Halembie, otwieramy osiedle Bulwary Rawy w dzielnicy Zawodzie (Tomek Mich – jako solista), odwiedzamy i śpiewamy na Rynku w przepięknej Pszczynie oraz dajemy koncert z ramach obchodów 50-lecie naszego Pałacu Młodzieży.

W dowód wdzięczności za wymarzone mikrofony przygotowaliśmy dla dzieci pracowników ING Bank Śląski imprezę mikołajkową o wielkim rozmachu – była piękna scenografia, atrakcyjne oświetlenie oraz ponad 1000-osobowa widownia w Górnośląskim Centrum Kultury. Zabawa była przednia. W godzinach wieczornych w tej samej scenografii i sali powtarzamy koncert – tym razem dla naszych rodzin, byłych członków zespołu oraz naszych przyjaciół i sympatyków. I znów sala była pełna i owacje na stojąco. Okres świąteczny kończymy koncertem w bobrownickim kościele.

Idąc z duchem czasu wydaliśmy nasze 3 pierwsze płyty CD – „Zielone lata”, „Grudniowe marzenia” i „Ja radę dam”, gdyż coraz mniejszą popularnością cieszą się kasety MC.

Wiosną gościmy w chorzowskim Teatrze Rozrywki i wraz z wieloma śląskimi artystami bierzemy udział w jubileuszowym programie z okazji 35-lecia zespołu „Antyki”. Kolejne koncerty dajemy podczas „Jarmarku Załęskiego”, w WPKiW podczas „Śląskich Godów”, Dzień Matki obchodzimy w Imielinie a Dzień Dziecka w Krakowie, Siemianowicach i w Oświęcimiu. Kolejne odwiedzane miasta to Świętochłowice (Festyn z Pocztą Polską) i Tychy (Święto Miasta).
Obóz letni organizujemy w czeskiej miejscowości Nova Vés, który trwał 20 dni. Zajęcia rytmiczno-baletowe codziennie obserwowały i oceniały trzy wspaniały białe indyki – chyba nie miały żadnych zastrzeżeń, nigdy nikogo nie zaatakowały.
Do kroniki wpisujemy 19 koncertów.

 

Rok szkolny 2002/2003

To już 40. rok działalności artystycznej SŁONECZNYCH!!!
Nie planujemy jednak specjalnych uroczystości – nie pozwala nam na to nasza więcej niż skromna sytuacja finansowa.

We wrześniu koncertujemy na Rynku w Mikołowie, zaś w październiku w ramach XXV-lecia Liceum im. M. Reja w Świętochłowicach. Resztę czasu poświęcamy na opracowanie rozszerzonego programu bożonarodzeniowego, gdyż mamy w planie aż 11 koncertów.

Współpracę z zespołem rozpoczął Adam Saczka – student Wydziału Wokalnego Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Szkoda, że tylko w repertuarze bożonarodzeniowym. Grudniowe koncerty rozpoczynamy w chorzowskim klubie „Piramida”, potem tradycyjne „mikołajki” na katowickim Rynku, 2 koncerty w DK Kopalni „Wujek”, impreza „Mikołaj dzieciom Skoczowa”, 2 koncerty „Mikołaj z Bankiem Śląskim” w Górnośląskim Centrum Kultury oraz koncerty w Imielinie i na rynku w Suszcu (brrr – było bardzo mroźno).

W styczniu 2003 r. przy ogromnie życzliwej pomocy o. Alana – przeora Zakonu o.o. Franciszkanów w Panewnikach, dajemy półtoragodzinny koncert w panewnickiej Bazylice na tle przepięknej i największej w Europie szopki bożonarodzeniowej. Koncert pozostanie nam na zawsze w pamięci. Na koncert zaprosiliśmy byłych członków zespołu, przyjaciół i sympatyków zespołu, harcerzy i mieszkańców Panewnik. Cieszymy się, że ogromna Bazylika była prawie pełna a serdeczne oklaski i bisy sprawiły nam ogromną satysfakcję.
Pod koniec miesiąca odwiedzamy Pawłowice Śląskie, gdzie dajemy koncert z okazji finału konkursu pastorałek w wykonaniu zespołów szkolnych.

 

Rok szkolny 2008/2009

Po pracowitym zgrupowaniu w Kokotku jesteśmy dobrze przygotowani do wyjazdu na „XIII POLSKO-NIEMIECKI FESTIWAL KULTURY DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ – RAZEM WE WSPÓLNEJ EUROPIE”, który organizowany jest w ramach obchodów 850-lecia Monachium. Dla nas ten wyjazd jest tym bardziej szczególny, gdyż dzięki naszym staraniom Gościem Specjalnym Festiwalu będzie Rolf Zuckowski, który po naszym wspólnym koncercie uhonorowany zostanie „Orderem Uśmiechu”. O przyznanie tego wyjątkowego w świecie odznaczenia wystąpiliśmy w 2005 roku do Kapituły Orderu Uśmiechu razem z chórem „Musiktreck Essen” z Recklinghausen. Teraz wreszcie miał nastąpić finał naszych starań.
Do Monachium udaliśmy się 17 września w godzinach popołudniowych autokarem w towarzystwie ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA „LASOWIACY” ze Stalowej Woli, który również został zaproszony na Festiwalu. Podróż minęła dość szybko i już w godzinach przedpołudniowych zameldowaliśmy się w bardzo wygodnym monachijskim Schronisku Młodzieżowym.
Popołudniowa próba przed Koncertem Galowym odbyła się w Anton-Fingerle Bildungszentrum, gdzie bardzo serdecznie przywitaliśmy Monikę i Rolfa Zuckowskich oraz wszystkich innych śpiewających i tańczących młodych wykonawców z Polski i Niemiec. Próba przebiegała bardzo sprawnie.

 

Rok szkolny 2012/2013

Przez cały lipiec i sierpień trwały prace przy pakowaniu wyposażenia zespołu, zabezpieczeniu i przeniesieniu mebli oraz demontażu potężnych praktykabli. Co ciekawe, nasz dobytek zmieściliśmy do ponad 90 kartonów przeprowadzkowych(!).

Kolejny rok rozpoczyna się dla nas niepewnie, gdyż wszystkie pałacowe pracownie i zespoły przeniosły się do wybranych szkół podstawowych Katowic. Problemem było to, że zajęcia pałacowe zaczynają się w drugiej połowy września, my zaś, jak zawsze, rozpoczynamy zajęcia już od samego początku września. Niestety do ukończenia remontu, który planowany był do końca sierpnia następnego roku, nie możemy korzystać z pomieszczeń Pałacu Młodzieży! Proponowane nam godziny zajęć w katowickiej szkole nie pozwalały rodzicom zapewnić dowozu, a potem odbioru dzieci i dlatego w porozumieniu ze wszystkimi rodzicami oraz członkami zespołu Zarząd TWTD „Słoneczni” podjął uchwałę o czasowym zawieszeniu działalności Zespołu.

I tak oto w ostatnim roku 50-lecia zespołu „Słoneczni” musieliśmy po zaledwie 40 dniach zatrzymać nasz „zespołowy zegar”. Było nam wszystkim ciężko i bardzo smutno!

Olbrzymią niespodziankę sprawili nam „karłowiczanie”, czyli byli członkowie naszego zespołu z lat 1963 – 1972, którzy zorganizowali 6 kwietnia 2013 r. w Ośrodku „Skałka” w Świętochłowicach „Spotkanie po 50-ciu latach”. Atmosfera była wspaniała – były zdjęcia, piosenki, wspomnienia…

 

Rok szkolny 2014/2015

Słoneczni planują rozpoczęcie działalności i na wrzesień planowane są zapisy do Zespołu. Te plany przyszło nam jednak zmienić, stan zdrowia Kierownika Zespołu Edwarda Sośnierza nie pozwala na rozpoczęcie pracy. Zapisy trzeba było odwołać. Wówczas nie spodziewaliśmy się, że na zapisy do Zespołu i na wznowienie działalności przyjdzie nam długo poczekać. Stan zdrowia dh Edka nie poprawia się. Tygodniami czekamy na dobre wiadomości i chwilami wydaje się, że jest szansa, by Zespół odzyskał swojego „Kapitana”.

hm. Edward SośnierzNiestety 16 kwietnia 2015 r. dociera do nas wiadomość, której nigdy nie chcieliśmy otrzymać. Człowiek od którego to wszystko się zaczęło, odszedł od nas. Dh Edka nie ma już z nami. Pogrzeb, kilka dni później jest niezwykły. Jak to u Słonecznych bywa, tak jak wtedy kiedy potrzebowaliśmy przed koncertem poprawy pogody, tak i wtedy pojawia się słońce. Uroczystość jest, i pogodna, i przejmująca. Są kwiaty, dawno nie widziane twarze, uśmiechy i łzy. Ten dzień zapadnie w serca na długo.

Uznaliśmy, że Zespół musi trwać nadal. Tak rozpoczęte dzieło nie może po prostu zniknąć i już w maju organizujemy zapisy. Są chętni i jest prowadząca zajęcia, jeszcze wybrana przez dh Edka – Ewelina. Słoneczni wznawiają działalność.

Kończy się dla nas chyba najtrudniejszy rok w historii.